Loading...

3 otázky pro epidemiologa ke COVID-19

Přečtěte si důležité informace od epidemiologa Rastislava Maďara.

Kdy se projeví první příznaky onemocnění po nákaze COVID-19 a jaké vlastně ty příznaky jsou?
Maximální inkubační doba, která  v současnosti platí jako základ pro dobu trvání karantény je 14 dní od kontaktu s nemocným do prvních příznaků, kterými jsou horečka, suchý kašel, únava a posléze může dojít k rozvoji dušnosti.

V každém případě jako prevence dalšího šíření platí dodržování zásad hygieny rukou a prevence šíření respiračních nákaz.
Tato pravidla by v současné době měla být známa každému. Nutno zdůraznit, že mezi základní pravidla hygieny rukou patří si mýt ruce i v meziprstních štěrbinách, na což určitě řada lidí nemyslí.

Jak se správně chovat k dýchacím cestám?  
Mezi základní pravidla, která jsou opakovaně zdůrazňována náleží používání jednorázových papírových kapesníků  a pak jejich bezpečná likvidace pokud možno v igelitových pytlích čí sáčcích.
A samozřejmě opět jsme u hygieny rukou. Vedle toho je třeba i připomenout, že v případě vzniku vlhkého kašle je dobré užívat léky na rozpuštění hlenu tzv. mukolytika, a není dobré kombinovat je s léky proti kašli (antitusiky).

Po prodělání onemocnění COVID-19, jsem chráněný před tímto virem, či nikoli?
Zdá se , že po prodělané nákaze COVID-19 se vytvoří ochranné protilátky, jak dlouho však vydrží není zatím jasné. Zmiňované opakované infekce jsou spíše charakteru opětovné reaktivace viru např. u osob s imunodeficitem. K tomu však bude nutný další výzkum.

Je třeba vyzdvihnout význam znovu objevené sounáležitosti společnosti, ohleduplnosti občanů k sobě navzájem a schopnosti si pomáhat v období trvajících omezení v rámci boje proti pandemií. Děkujeme.

Další články v rubrice
Lékaři varují před epidemií záškrtu 16.10.2020

Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.

Klíšťová encefalitida – má smysl se očkovat na podzim? 21.09.2020

Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.

Očkování proti chřipce - podzim 2020 01.09.2020

Dne 24.9. 2020 jsme na Zákaznické lince spustili avizovanou rezervaci klientů na očkování proti sezónní chřipce v našich centrech. Během krátké doby jsme vyčerpali celou alokaci vakcín určenou pro tyto rezervace. 

RUN for HELP - Avenier podpořil handicapované 27.07.2020

V sobotu 25.7. proběhl již druhý ročník akce Run for Help, charitativních závodů v Praze na Letné.

Benefiční koncert 14. 5. 13.05.2020