Loading...

Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany, kteří pobývají v Brazílii nebo tam plánují cestu, na široké rozšíření tropické nemoci dengue ve státě São Paulo. Minimálně v 19 městech na severu a severovýchodě státu  São Paulo laboratoře potvrdily šíření viru nového typu (typu 2)  nemoci dengue.

Vysoké riziko nákazy je v 500 městech státu, na severu a na severovýchodě se koncentruje více než 60 % případů. Města s nejvyšším nebezpečím jsou Andradina, Araraquara, Barretos, Bauru, Bebedouro, Catanduva, Espírito Santo do Pinhal, Indiaporã, Itajova, Mirassol, Pereira Barreto, Piracicaba, Pirangi, Ribeirão Preto, Santo Antônio de Posse, São José do Rio Preto, Uchoa a Vista Alegre do Alto. V samotném městě São Paulo a tzv. Velkém São Paulo (20 mil. obyvatel) podle všeho epidemie nehrozí. Nepostiženějšími státy jsou vedle São Paula také Minas Gerais, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro.

Virologové upozorňují, že pravděpodobně nebylo dosaženo vrcholu nebezpečí propuknutí nemoci. Největší výskyt je vždy v letních měsících  (prosinci – únoru) – typických vysokými teplotami a vlhkostí a také pravidelnými tropickými dešti. To jsou právě podmínky, ve kterých se komářím larvám daří.

Centra očkování a cestovní medicíny doporučují jako prevenci nákazy tato opatření: aplikaci repelentu v průběhu dne, zejména u svítání, před západem slunce a za oblačného počasí, kdy je aktivita komárů (rod Aedes) nejvyšší. Pokud je to možné, trávit co nejvíce času uvnitř budou v prostorách s klimatizací nebo se sítěmi na oknech a dveřích, na spaní použít moskytiéru, zejména pro období rozbřesku. Doporučujeme i dezinsekce vnitřních prostor insekticidem a vhodná je i impregnace oblečení např. postřikem.

Z dlouhodobého hlediska by měli rezidenti zabránit vzniku malých rezervoárů stojaté vody po dešti v různých nádobách, starých pneumatikách odpadech, ucpaném odtoku nebo kdekoliv jinde na vlastním pozemku či v jeho okolí.

Vakcína proti horečce dengue v Evropě registrována není. Nákaza představuje vážnější hrozbu hlavně pro děti do 5 let, těhotné ženy, pacienty s oslabenou imunitou a ty, kteří už nemoc v minulosti prodělali – existují celkem 4 typy viru dengue. Pokud nemoc probíhá klinicky, projevuje se hlavně horečkou, silnou bolestí hlavy, svalů, kloubů, které většinou nemocného připoutají na lůžko, někdy i vyrážkou. V komplikovaných případech může dojít ke krvácení a šoku. Kauzální léčba proti viru dengue neexistuje, léčí se jen nespecificky potlačováním jednotlivých příznaků. K léčbě horečky a bolesti se nesmí u horečky dengue používat preparáty obsahující ibuprofenum (brufen) ani kyselinu acetylosalicylovou (aspirin). Pro tento účel jsou preferovány léky s paracetamolem.

Další články v rubrice
Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019

Zdravotnické úřady na Filipínách a Marshallovy ostrovy v Tichém oceánu vyhlásily mimořádný stav v souvislosti s epidemií horečky dengue na celém svém území. Varování turistů bylo vydáno i v souvislosti s výskytem horečky chikungunya v Myanmarsku (Barma).

Příznaky obou nemocí jsou podobné - vysoké horečky kolem 40° C, bolesti kloubů, hlavy i celého těla, u části nakažených se objevuje vyrážka. Přenašečem původce nákazy je převážně komár tygrovaný. Vakcinace proti těmto nákazám v Evropě není k dispozici, prevencí je důsledné používání repelentů proti hmyzu v rizikových oblastech a nošení oděvů s dlouhými rukávy, případně jejich impregnace, dále sítě na okna i dveře a používání moskytiéry.

Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue 04.03.2019
Nárůst horečky dengue v Karibské oblasti 08.02.2019
Srí Lanka – hrozící epidemie po prudkých bouřích 01.06.2018

Srí Lanku zasáhly ve dnech 20. - 22. května 2018 silné větrné bouře.

Nejvíce byly zasaženy Západní, Jižní, Střední a Severozápadní provincie, provincie Uva a  Sabaragamuwa, okresy Hambantota,  Matara, Galle, Moneragala, Kalutara, Ratnapura, Kurunegala a Puttalam. Deště si dosud vyžádaly 23 obětí na životech, několik osob je pohřešováno. 23 000 lidí bylo evakuováno, celkem bylo postiženo již více než 66 000 obyvatel země. S ohledem na předpověď dalších srážek jak ve vnitrozemí, tak v přímořských oblastech se doporučuje všem cestovatelům na Srí Lanku informovat se po příletu o aktuální povodňové situaci. V souvislosti s uvedenou skutečností hrozí i rozšíření infekčních nákaz, zejména následkem kontaminace potravin, pitné vody a přenášených bodavým hmyzem. Důležité je absolvovat preventivní očkování, důsledně dodržovat hygienu při konzumaci jídla a používat repelent.

Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion 07.05.2018