Loading...

Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany, kteří pobývají v Brazílii nebo tam plánují cestu, na široké rozšíření tropické nemoci dengue ve státě São Paulo. Minimálně v 19 městech na severu a severovýchodě státu  São Paulo laboratoře potvrdily šíření viru nového typu (typu 2)  nemoci dengue.

Vysoké riziko nákazy je v 500 městech státu, na severu a na severovýchodě se koncentruje více než 60 % případů. Města s nejvyšším nebezpečím jsou Andradina, Araraquara, Barretos, Bauru, Bebedouro, Catanduva, Espírito Santo do Pinhal, Indiaporã, Itajova, Mirassol, Pereira Barreto, Piracicaba, Pirangi, Ribeirão Preto, Santo Antônio de Posse, São José do Rio Preto, Uchoa a Vista Alegre do Alto. V samotném městě São Paulo a tzv. Velkém São Paulo (20 mil. obyvatel) podle všeho epidemie nehrozí. Nepostiženějšími státy jsou vedle São Paula také Minas Gerais, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro.

Virologové upozorňují, že pravděpodobně nebylo dosaženo vrcholu nebezpečí propuknutí nemoci. Největší výskyt je vždy v letních měsících  (prosinci – únoru) – typických vysokými teplotami a vlhkostí a také pravidelnými tropickými dešti. To jsou právě podmínky, ve kterých se komářím larvám daří.

Centra očkování a cestovní medicíny doporučují jako prevenci nákazy tato opatření: aplikaci repelentu v průběhu dne, zejména u svítání, před západem slunce a za oblačného počasí, kdy je aktivita komárů (rod Aedes) nejvyšší. Pokud je to možné, trávit co nejvíce času uvnitř budou v prostorách s klimatizací nebo se sítěmi na oknech a dveřích, na spaní použít moskytiéru, zejména pro období rozbřesku. Doporučujeme i dezinsekce vnitřních prostor insekticidem a vhodná je i impregnace oblečení např. postřikem.

Z dlouhodobého hlediska by měli rezidenti zabránit vzniku malých rezervoárů stojaté vody po dešti v různých nádobách, starých pneumatikách odpadech, ucpaném odtoku nebo kdekoliv jinde na vlastním pozemku či v jeho okolí.

Vakcína proti horečce dengue v Evropě registrována není. Nákaza představuje vážnější hrozbu hlavně pro děti do 5 let, těhotné ženy, pacienty s oslabenou imunitou a ty, kteří už nemoc v minulosti prodělali – existují celkem 4 typy viru dengue. Pokud nemoc probíhá klinicky, projevuje se hlavně horečkou, silnou bolestí hlavy, svalů, kloubů, které většinou nemocného připoutají na lůžko, někdy i vyrážkou. V komplikovaných případech může dojít ke krvácení a šoku. Kauzální léčba proti viru dengue neexistuje, léčí se jen nespecificky potlačováním jednotlivých příznaků. K léčbě horečky a bolesti se nesmí u horečky dengue používat preparáty obsahující ibuprofenum (brufen) ani kyselinu acetylosalicylovou (aspirin). Pro tento účel jsou preferovány léky s paracetamolem.

Další články v rubrice
Žlutá zimnice v Senegalu 01.02.2021
Virová hepatitida A je stále hrozbou, varuje lékařka očkovacího centra 15.10.2020

Důkazem toho je i současná epidemie na jihu Čech.

Epidemie Západonilské horečky v Evropě 04.10.2020

Mezi 16. a 22. říjnem 2020 bylo hlášeno členskými státy EU sedm případů i Západonilské horečky u lidí: v Řecku (5), Španělsku (1) a Nizozemsku (1).
 

Mor v Mongolsku – bubonická forma, kontakt se svištěm 28.07.2020

Podle údajů mongolského Národního centra pro zoonózy (NCZ) bylo v západním Mongolsku v Uyench soum (správní subdivize) provincie Khovd [Hovd] nahlášeno onemocnění bubonickým morem u šestiletého dítě. Více informací na webu Státního zdravotního ústavu.

Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019