Loading...

Epidemie horečky chikungunya v Itálii

Od srpna probíhá v Itálii epidemie virové horečky chikungunya. Epicentrem epidemie je provincie Lazio, oblasti necelých 60 km jižně od Říma (nové případy hlavně municipality Anzio a Rome), kde se vyskytlo již více než 100 případů nákazy. Postižené osoby v rámci inkubační doby nenavštívily endemické oblasti uvedené nemoci, kde by se mohly nakazit. Přenos viru chikungunya tedy probíhá přímo na území Itálie. Inkubační doba je 1 až 10 dní. Příznaky nemoci zahrnují vedle zvýšené tělesné teploty i bolesti kloubů, zejména kolena, kotníků, zápěstí a drobných kloubů ruky, u části postižených se objevuje vyrážka na trupu a končetinách. Bolesti kloubů mohou přetrvávat až několik měsíců.

I  když se s chladnějším počasím očekává pokles počtu případů, zastavení epidemie přinesou zřejmě až mrazivé teploty. Genotypová analýza ukázala shodu s kmenem viru chikungunya zodpovědným za aktuálné probíhající epidemii chikungunya v Pákistánu.

V postižených oblastech bylo nalezeno několik líhnišť komárů Cules pipiens a Aedes albopictus, kteří mají schopnost tuto nemoc přenášet a množí se i v malých vodních rezervoárech. Očkovací látka proti horečce chikungunya není k dispozici, prevencí je používání účinného repelentu.

Jedná se již o druhou italskou epidemii horečky chikungunya, v roce 2007 byla infekce prokázaná u více než 200 místních obyvatel v oblasti Ravenna, provincie Emilia-Romagna na severovýchodě země.

Další články v rubrice
Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019

Zdravotnické úřady na Filipínách a Marshallovy ostrovy v Tichém oceánu vyhlásily mimořádný stav v souvislosti s epidemií horečky dengue na celém svém území. Varování turistů bylo vydáno i v souvislosti s výskytem horečky chikungunya v Myanmarsku (Barma).

Příznaky obou nemocí jsou podobné - vysoké horečky kolem 40° C, bolesti kloubů, hlavy i celého těla, u části nakažených se objevuje vyrážka. Přenašečem původce nákazy je převážně komár tygrovaný. Vakcinace proti těmto nákazám v Evropě není k dispozici, prevencí je důsledné používání repelentů proti hmyzu v rizikových oblastech a nošení oděvů s dlouhými rukávy, případně jejich impregnace, dále sítě na okna i dveře a používání moskytiéry.

Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue 04.03.2019
Nárůst horečky dengue v Karibské oblasti 08.02.2019
Srí Lanka – hrozící epidemie po prudkých bouřích 01.06.2018

Srí Lanku zasáhly ve dnech 20. - 22. května 2018 silné větrné bouře.

Nejvíce byly zasaženy Západní, Jižní, Střední a Severozápadní provincie, provincie Uva a  Sabaragamuwa, okresy Hambantota,  Matara, Galle, Moneragala, Kalutara, Ratnapura, Kurunegala a Puttalam. Deště si dosud vyžádaly 23 obětí na životech, několik osob je pohřešováno. 23 000 lidí bylo evakuováno, celkem bylo postiženo již více než 66 000 obyvatel země. S ohledem na předpověď dalších srážek jak ve vnitrozemí, tak v přímořských oblastech se doporučuje všem cestovatelům na Srí Lanku informovat se po příletu o aktuální povodňové situaci. V souvislosti s uvedenou skutečností hrozí i rozšíření infekčních nákaz, zejména následkem kontaminace potravin, pitné vody a přenášených bodavým hmyzem. Důležité je absolvovat preventivní očkování, důsledně dodržovat hygienu při konzumaci jídla a používat repelent.

Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion 07.05.2018