Loading...

Epidemie horečky chikungunya v Itálii

Od srpna probíhá v Itálii epidemie virové horečky chikungunya. Epicentrem epidemie je provincie Lazio, oblasti necelých 60 km jižně od Říma (nové případy hlavně municipality Anzio a Rome), kde se vyskytlo již více než 100 případů nákazy. Postižené osoby v rámci inkubační doby nenavštívily endemické oblasti uvedené nemoci, kde by se mohly nakazit. Přenos viru chikungunya tedy probíhá přímo na území Itálie. Inkubační doba je 1 až 10 dní. Příznaky nemoci zahrnují vedle zvýšené tělesné teploty i bolesti kloubů, zejména kolena, kotníků, zápěstí a drobných kloubů ruky, u části postižených se objevuje vyrážka na trupu a končetinách. Bolesti kloubů mohou přetrvávat až několik měsíců.

I  když se s chladnějším počasím očekává pokles počtu případů, zastavení epidemie přinesou zřejmě až mrazivé teploty. Genotypová analýza ukázala shodu s kmenem viru chikungunya zodpovědným za aktuálné probíhající epidemii chikungunya v Pákistánu.

V postižených oblastech bylo nalezeno několik líhnišť komárů Cules pipiens a Aedes albopictus, kteří mají schopnost tuto nemoc přenášet a množí se i v malých vodních rezervoárech. Očkovací látka proti horečce chikungunya není k dispozici, prevencí je používání účinného repelentu.

Jedná se již o druhou italskou epidemii horečky chikungunya, v roce 2007 byla infekce prokázaná u více než 200 místních obyvatel v oblasti Ravenna, provincie Emilia-Romagna na severovýchodě země.

Další články v rubrice
Mor v Mongolsku – bubonická forma, kontakt se svištěm 28.07.2020

Podle údajů mongolského Národního centra pro zoonózy (NCZ) bylo v západním Mongolsku v Uyench soum (správní subdivize) provincie Khovd [Hovd] nahlášeno onemocnění bubonickým morem u šestiletého dítě. Více informací na webu Státního zdravotního ústavu.

Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019
Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue 04.03.2019
Nárůst horečky dengue v Karibské oblasti 08.02.2019
Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion 07.05.2018