Loading...

Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) upozornilo na epidemii horečky dengue na francouzském ostrově Réunion v Indickém oceánu. Hlavním přenašečem horečky dengue je v této oblasti je komár Aedes albopictus. Předpokládá se, že v nadcházejících týdnech může tato epidemie zesilovat a očekává se další přenos alespoň do začátku zimy (červenec až září). Základní prevencí je použití účinného repelentu a moskytiéry. Přenašeč se vyskytuje zejména v obydlených místech a je aktivní v denních hodinách, zejména u svítání a soumraku.

Riziko přenosu viru dengue v Evropě je spojeno s dovozem viru prostřednictvím nakažených osob do oblastí s aktivními komáry Aedes albopictus v jižním Středozemí, a komáry Aedes aegypti na Madeiře. V těchto oblastech může dojít ke vzniku letních evropských epidemií.

Během období vysoké aktivity komárů v jižní Evropě je důležité včasné odhalení importovaných případů a zabránění místního přenosu. Cestovatelům vracejícím se z oblastí, kde dochází k přenosu horečky dengue, se doporučuje vyhledat lékaře, jestliže se objeví příznaky horečky během prvních dvou týdnů po návratu.

Další články v rubrice
Žlutá zimnice v Senegalu 01.02.2021
Virová hepatitida A je stále hrozbou, varuje lékařka očkovacího centra 15.10.2020

Důkazem toho je i současná epidemie na jihu Čech.

Epidemie Západonilské horečky v Evropě 04.10.2020

Mezi 16. a 22. říjnem 2020 bylo hlášeno členskými státy EU sedm případů i Západonilské horečky u lidí: v Řecku (5), Španělsku (1) a Nizozemsku (1).
 

Mor v Mongolsku – bubonická forma, kontakt se svištěm 28.07.2020

Podle údajů mongolského Národního centra pro zoonózy (NCZ) bylo v západním Mongolsku v Uyench soum (správní subdivize) provincie Khovd [Hovd] nahlášeno onemocnění bubonickým morem u šestiletého dítě. Více informací na webu Státního zdravotního ústavu.

Epidemie horečky dengue na Filipínách, Marshallových ostrovech a výskyt horečky chikungunya v Barmě 15.08.2019