Loading...
Nahrávám

Epidemie žluté zimnice v Brazílii

Epidemie žluté zimnice (yellow fever) v brazilském státě Minas Gerais si za první letošní měsíc (leden 2017) vyžádala 38 potvrzených úmrtí a u dalších 48 fatálních případů se příčina smrti prověřuje.

V Brazílii se virus žluté zimnice přenáší jen na venkově prostřednictvím komárů rodu Haemagogus. Poslední případ urbánního přenosu ve městech byl zaznamenaný v roce 1942. V rámci cyklu nákazy jsou postižené vedle lidí i opice a jejich hromadný úhyn v přírodě signalizuje možnou epidemii i v lidské populaci. Tato infekce má velmi negativní dopad i na počty ohrožených druhů opic. Populace komárů schopných přenášet virus (rod Aedes) se však vyskytují i ve městech a rozšíření nemoci do měst proto nelze absolutně vyloučit a je nutné proti tomu přijmout účinná preventivní opatření, včetně plošného očkování populace.
Jednou z pravděpodobných příčin epidemie je masivní deforestace, kdy se opičí rezervoáry infekce koncentrují na malém prostoru a narušený ekosystém vede k přemnožení místních druhů komárů.
Infekce způsobená virem žluté zimnice má vysokou smrtnost a neexistuje proti ní specifický lék. Jedna dávka vakcíny Stamaril poskytuje celoživotní ochranu. Nesmí se však aplikovat těhotným ženám ani osobám s oslabenou imunitou. Očkování se doporučuje alespoň 10 dní před příjezdem do rizikové oblasti. Tento druh vakcinace provádí výlučně specializovaná centra cestovní medicíny disponující kulatým razítkem a zapisují jej do mezinárodně uznávaného očkovacího průkazu v angličtině, a to striktně předepsaným způsobem. 

Další články v rubrice
Epidemie moru na Madagaskaru 17.10.2017

Na Madagaskaru vypukla epidemie moru 23. srpna 2017. Do 3. října 2017 bylo hlášeno 194 případů onemocnění a 30 úmrtí (smrtnost 15,5 %). Více informací si můžete přečíst na webu Státního zdravotního ústavu.

Epidemie horečky chikungunya v Itálii 02.10.2017
Hrozící epidemie po hurikánech v Karibiku 15.09.2017
Střevní epidemie na palubě výletní lodi v Pacifiku 17.08.2017
Epidemie horečky dengue na Srí Lance 18.07.2017