Loading...

Informace k očkování proti Covidu-19

V současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.

Dle nastavené strategie ČR a požadavků krajských koordinátorů očkování aktuálně zajišťujeme pouze očkování u vybraných rizikových skupin.
Aktuální informace k očkování v našich centrech sledujte zde na webu.

Informace k cestování a omezení v jednotlivých zemích v souvislosti s probíhající pandemií najdete na našem webu postcovid.cz.

 

Aktuální informace k probíhajícímu očkování v rámci ČR

Ke dni 25. 1. 2021 je očkování aktuální pro zdravotníky v první linii boje s onemocněním covid-19, pro osoby nad 80 let věku a pro některé složky integrovaného záchranného systému. Distribuci vakcíny v jednotlivých krajích mají na starosti krajští koordinátoři očkování.
Vakcína firem Pfizer a BioNTech se zaváží do jednotlivých zemí EU jednou týdně a je z důvodu dodržení teplotního řetězce a maximálního využití vakcín distribuována do stanovené sítě očkovacích center, která jsou většinou zřízena u větších nemocnic.
Postupně se do ČR začíná zavážet i vakcína dalšího výrobce COVID-19 Vaccine Moderna. Vakcína se rovněž uchovává ve zmrazeném stavu, podmínky ale nejsou tak náročné jako u vakcíny Comirnaty. V chladničkových teplotách a v nenačaté ampulce vakcína vydrží 30 dní. Lahvička je 10dávková, což klade zvýšené nároky na logistiku, aby se s vakcínou neplýtvalo.
S dalšími očkovacími místy se počítá v následujících fázích očkování, kdy budou dostupné vakcíny jiných výrobců. Rezervační systém pro obyvatele z řad rizikových skupin (třídění podle věku a dalších rizikových faktorů) bude spuštěn ve druhé polovině ledna 2021. Systém se dolaďuje a informace o způsobu objednávání budou postupně zveřejňovány.

Očkovací látky proti onemocnění covid-19 dostupné v ČR jsou neživé. Vzhledem k limitovaným zkušenostem se zatím nedoporučuje souběžné očkování proti jiným nemocem.
Je třeba dodržovat intervaly mezi očkováními – 14 dnů mezi neživými a měsíc mezi živou a neživou vakcínou (v tomto pořadí).
I po prodělaném onemocnění covid-19 je možné očkování, a to vzhledem k tomu, že není dosud známa délka ochrany po proběhlé infekci. Nicméně se doporučuje, aby byl dodržen minimální interval tři měsíce po ukončení izolace pro covid-19. Po dobu tří měsíců od onemocnění je reinfekce nepravděpodobná. U očkovaných, kteří dříve prodělali covid-19, nebyl po očkování zaznamenán vyšší výskyt nežádoucích účinků.
Před očkováním není nutné a ani se rutinně neprovádí testování na protilátky ani testování na přítomnost viru (antigenní test) či jeho nukleové kyseliny (PCR test).

Očkování se doporučuje v podstatě všem dospělým osobám nad 16 let, pouze u osob s alergickou reakcí po jakékoli vakcíně či injekční terapii je třeba zvýšené opatrnosti.
Vakcína je kontraindikovaná u osob s alergickou reakcí na jakoukoli složku vakcíny či po předchozí dávce očkování proti covidu-19.
Nejsou zkušenosti s očkováním v těhotenství či u kojících. Je třeba individuálně zvážit riziko infekce a přínos očkování.
U vážně nemocných osob, např. s onkologickou či imunosupresivní léčbou, se očkování rovněž doporučuje, protože u nich předpokládáme vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu covidu-19. Přestože nemusí být očkování u těchto pacientů tak účinné jako u ostatních, tzn. nemusí zamezit vzniku nákazy, může ale zabránit těžkému průběhu nemoci.

Dostatečná ochrana proti covidu-19 nastupuje až několik dní po očkování druhou dávkou (u dvoudávkových vakcín). Pokud tedy proběhne očkování v inkubační době nebo se očkovaný jedinec nakazí mezi první a druhou dávkou, není ještě zaručena úplná ochrana proti COVID-19.

Zatím není umožněna kombinace vakcín od různých výrobců.

 

MUDr. Hana Tkadlecová
lékařka centra Očkování a cestovní medicíny Avenier

 

Poslední aktualizace: 25. 1. 2021

Další články v rubrice
Nezapomínejme na spalničky 22.02.2021

Spalničky jsou všeobecně známé onemocnění, které se již běžně v populaci téměř nevyskytovalo. Často jsou mylně vnímány jako nemoc ohrožující pouze děti.

Informace k očkování proti Covidu-19 06.01.2021

V současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.

Nově v našich centrech: vyšetření protilátek na Covid-19 z krve 01.01.2021

V rámci naší služby vyšetření protilátek z krve na různá onemocnění, zařazujeme vyšetření i proti viru SARS – CoV-2. Není součástí plošného testování zdarma.

Prevence respiračních onemocnění 01.12.2020

Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.

Lékaři varují před epidemií záškrtu 16.10.2020

Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.