K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění, které je přenášeno ze zvířat na člověka infikovaným klíštětem a způsobí zánět mozku nebo zánět mozkových blan.
Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. U dětí má tendenci způsobovat spíše záněty mozkových obalů (meningitidu). (↑)
Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat, především infikovaným klíštětem, méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo poraněním při vytahování infekčního klíštěte domácímu zvířeti. K přenosu nákazy dochází již po dvou hodinách po přisátí infikované samičky nebo nymfy. Nakažená klíšťata v různých vývojových stadiích se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní jsou v období od jara až podzimu. Upřednostňují vlhká místa. (↑)
První příznaky se objeví většinou za 7-14 dní. Onemocnění probíhá většinou dvoufázově, může proběhnout jen jedna fáze onemocnění nebo i bezpříznakově. První fáze trvá obvykle 3-5 dní, projeví se podobně jako chřipka – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nechutenství. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze onemocnění klíšťovou encefalitidou, kdy se objeví vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Dochází k postižení centrálního nervového systému s projevy nervové obrny, ztuhnutí svalů, třesem, závratěmi, poruchami paměti, spánku, dezorientací. Akutní stav trvá 2-3 týdny.
Následkem 2. fáze onemocnění mohou být trvalé následky např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy, obrna svalů v obličeji, obrny končetin.
Prodělané onemocnění v mladším věku nemusí být zárukou celoživotní imunity, doporučuje se za 20 - 30 let zkontrolovat hladinu protilátek v krvi a zkonzultovat situaci s lékařem. Pokud je onemocnění proděláno ve středním a starším věku, předpokládaná imunita je dlouhodobá až doživotní. (↑)
Infikovaná klíšťata se vyskytují v celé střední Evropě (ČR, Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko), na Balkánském poloostrově, v Pobaltských zemích, v Bělorusku, severní části Ruska (Sibiř), v asijských zemích (Čína, Japonsko). V poslední době byl zaznamenán nárůst výskytu i na severu Evropy (Švédsko, Norsko, Finsko). Endemické oblasti sahají od východní Francie po asijský Dálný východ a od Albánie na jihu až téměř po hranice severního polárního kruhu ve Finsku.
Na webu společnosti Protean s.r.o. (www.kliste.cz) najdete grafy s přehledy výskytu infikovaných klíšťat v jednotlivých letech a jejich rozložení v krajích a okresech ČR. (↑)
Do přírody je vhodné mít světlé oblečení (klíšťata jsou na oblečení vidět), pevnou obuv a delší ponožky, do kterých jsou staženy kalhoty. Klíště se dostává na tělo nejčastěji štěrbinou mezi kalhotami a obuví, leze směrem vzhůru a přisaje se kdekoliv na těle i na hlavě ve vlasech. Je vhodné používat repelent, který se stříká na oděv i kůži a zabrání vniknutí a přisátí klíštěte. Na oblečení lze použít insekticidy. V přírodě nesedejte a nelehejte si bez podložky přímo na trávu.
Po procházce v přírodě si prohlédněte důkladně tělo, zda nemáte přisáté klíště. Klíště se často drží na vlhčích místech – podkolenní a podpažní jamka, intimní partie. Přisáté klíště nesvědí a nepříjemné pocity se mohou objevit až za několik hodin, dnů, kdy již může být přeneseno onemocnění.
Na trhu je velká nabídka repelentů ve formě sprejů, gelů, náramků apod. Tyto repelenty se od sebe liší obsahem účinné látky, dobou ochrany, vhodnosti pro děti apod. Používejte kvalitní spreje, které účinkují nejen na hmyz (komáry, ovády, mouchy), ale i na další členovce (klíšťata, pavouky) a jsou odolné proti vlhku a potu. Při použití repelentu společně s opalovacím krémem naneste nejdříve krém proti slunci, potom repelent.
Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování proti klíšťatům. Doporučuje se zejména osobám, které žijí v rizikových oblastech, nebo osobám, které se pohybují v přírodě, sportují nebo chodí na pravidelné vycházky s domácími miláčky. (↑)
Klíšťová encefalitida je problémem jen v jižních Čechách
Tato nemoc již dávno není jen problémem jižní části republiky a dnes se již vyskytuje prakticky na celém území naší země. Podle počtu diagnostikovaných případů a závažných následků této nemoci je u nás nejhorší situace v celé Evropské unii, což znamená stovky zbytečně a nezvratně postižených osob ročně.
Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, tam já nechodím
Infikovaní přenašeči klíšťové encefalitidy se vyskytují na loukách, zahradách, v parcích. Číhají na vysoké trávě u chodníků a cyklostezek kde se pohybují hostitelé, jejíž krev potřebují sát, tj. zvířata a člověk. Nákaza je možná dokonce i doma od klíšťat přinesených v srsti domácích mazlíčků.
Když si klíště včas najdu a odstraním, nebudu nemocný
Klíště přenese virus klíšťové encefalitidy již po 2 hodinách od přisátí. Je-li klíště tedy odstraněné ihned po návratu z delší vycházky, může být i tak pozdě. Navíc nemalá část postižených osob si není vědoma přisátí klíštěte. Infekci totiž přenáší i malé, volným okem hůř viditelné nižší formy klíšťat tzv. nymfy, které po nasátí krve rychle odpadnou.
Po nálezu klíštěte půjde hned za lékařem, on mi pomůže
Proti viru klíšťové encefalitidy neexistuje specifický lék, i při včasném záchytu nezbývá než potlačovat jednotlivé příznaky a čekat, jak to dopadne. Ani rychlá hospitalizace nezlepšuje prognózu nemoci. Po přisátí přenašeče nejsou v prevence klíšťové encefalitidy účinná antibiotika ani postexpoziční očkování.
V lese použiju repelent a dlouhé kalhoty, to jako prevence stačí
Klíště se často zachytí oblečení a podleze na kůži pod ním. S pokožkou natřenou repelentem nemusí přijít vůbec do kontaktu. Někdy lze klíště objevit i pod spodním prádlem. Přisát se navíc může i ve vlasové části hlavy, kam se repelent běžně neaplikuje. K tomu promoknutí nebo pocení účinnost repelentů snižují. Jedinou prevencí s vysokou jistotou zabránění nebezpečné nemoci je preventivní očkování.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. (↑)
V prvních hodinách je klíště přichyceno jen kusadly, lze lehčeji odstranit. Později vytvoří ze slin cementový obal a klíště je pevně připevněno ke kůži.
Při vyndávání klíštěte nepoužívejte olej, krémy. Je potřeba co nejdříve klíště zakapat desinfekcí nejlépe jódem, alkoholem a nechat chvíli působit, čímž se ničí viry a bakterie v těle klíštěte. Potom vikláním na obě strany uvolňovat zacementované klíště. K vytáhnutí klíštěte použít speciální pinzetu nebo plastovou kartu. Pinzetou uchytit klíště co nejblíže k povrchu kůže, jemně pootočit doprava, doleva (tím nalomit cementovou vrstvu) a vytáhnout nahoru kolmo k povrchu kůže. Ranku po odstranění klíštěte znovu dezinfikujeme, při větší ráně přelepíme náplastí. (↑)
![]() |
„Ixodes.ricinus.searching“ od James K. Lindsey – James Lindsey's Ecology of Commanster Site. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons. |
Klíště obecné je roztoč, který patří do čeledi klíšťatovití. Živí se sáním krve na savcích, plazích nebo ptácích. Klíšťata jsou přenašeči řady infekčních chorob, mezi nejčastější patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Velikost samic se pohybuje od 3,5 do 4,5 mm (po nasátí až 1 cm i více), samečci měří 2,2 – 2,5 mm.
Klíště je vybaveno:
Jestli že jste měli přisáté klíště a chcete vědět, zda právě toto klíště bylo přenašečem některého ze závažných onemocnění, můžete jej zaslat do specializované laboratoře k vyšetření. Infekčnost klíštěte však neznamená, že došlo k přenosu nákazy na člověka a naopak, negativita klíštěte nemusí znamenat, že daná osoba nebyla nakažená jiným klíštětem, kterého si nevšimla.
Doporučujeme specializovanou laboratoř Protean s.r.o., více na www.kliste.cz.
Mít přisáté klíště je nebezpečné tím, že jste se mohl nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Proto je nutné po dobu několika týdnů ve větší míře věnovat pozornost svému zdraví. Pokud by se objevila do 14 dnů příznaky virózy, chřipky nebo jiné zdravotní problémy (bolest v krku, hlavy, únava) je nutné navštívit lékaře a upozornit ho na přisáté klíště a příznaky, které máte. Může se jednat o klíšťovou encefalitidu.
Také je nutné pozorovat místo přisátí klíštěte, kde může přetrvávat zatvrdlá bulka. U 80% lidí se po 3- 30 dnech po kousnutí objeví kruhové zarudnutí, která se postupně zvětšuje, střed naopak postupně světlá, zarudnutí mizí.Toto je projev lymské boreliózy. Onemocnění lymskou boreliózou může probíhat i bez zarudnutí a příznaky onemocnění se projeví až za několik týdnů ve formě horečky, bolesti hlavy, bolest celého těla, bolesti kloubů.Včasné podání antibiotik vyléčí tuto infekci.
Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí. Tuto vlhkost zajišťuje rostlinný porost, který vytváření mikroklima vhodné pro přežívání klíšťat. Proto trávník na zahradě pravidelně sekejte. Mezi pozemkem a lesnatým porostem vytvořte hraniční pásmo z mulčovací kůry nebo štěrku.Použitím dlažby, mulčovací kůry, kamínků a štěrku v okolí domu může snížit vlhkost a tak udržet klíšťata v dostatečné vzdálenosti od domu i rekreačního chalupy.
Klíště má velmi citlivé smysly, které mu pomáhají vyhledat svého hostitele. Klíště trpělivě číhá na vrcholku stébla trávy, přední nohy má roztažené jako anténku a otáčí s ní do různých směrů. Na těchto nohou (anténce) má umístěný speciální orgán, kterým zachytává a vyhodnocuje zjištěné vjemy. Jedná se hlavně o pachy, které vydávají zvířata i člověk a na mechanické podněty jako jsou otřesy, které vydává blížící se hostitel. Klíště se snaží při doteku s trávou přichytit hostitele. (↑)
Encepur pro děti | 1 075 Kč |
FSME-IMMUN 0,25 ml | 1 075 Kč |
FSME-IMMUN 0,5 ml | 1 075 Kč |
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Případů bylo 712, což je nejvyšší počet od roku 2011. Víc nakažených ve světě zaznamenalo jen Rusko.
Kompletní informace si můžete přečíst v článku na webu ČT24.
V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob.
V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob, oproti minulému roku tedy nastal nárůst počtu nakažených. Nadprůměrný počet nemocných přinesla hlavně houbařská sezóna. Uvedené číslo přitom uvádí hlavně těžší případy infekce, nezřídka s postižením centrálního nervového systému a dlouhodobými následky. Nejvíc případů bývá obvykle ve věkové kategorii 60-64 let, dále následují 70+ let, 40-44 a 50-54 let. Vyskytují se však i případy nákazy u dětí do 5 let věku. V loňském roce byl pozorovaný prudký nárůst počtu nakažených už od věkové kategorie 35 let.
Pokračujícím trendem je, že se klíšťová encefalitida posouvá z původních nížinných oblastí do chladnějších regionů s vyšší nadmořskou výškou i stále blíž k lidským aglomeracím, do zahrad a městských parků. Na kratší či delší vzdálenosti přenáší klíšťata volně se pohybující zvěř a migrující ptactvo.
Z hlediska nákazy jsou rizikové všechny sousední země, v Německu je nejvíce případů v Bavorsku, které sousedí s ČR. Endemické oblasti sahají od Holandska a východní Francie až po Dálný východ a od Albánie až téměř po severní polární kruh.
„Očkování je vhodné pro všechny osoby vstupující do přírody od 12 měsíců věku. Zapomenout na svou ochranu by neměli ani majitelé volně se pohybujících psů a koček nebo jiných domácích mazlíčků, pokud mohou získat a přinést klíště. V České republice pozorujeme nejvyšší proočkovanost u dětské a mladé populace. Přitom nad 50 let věku je pravděpodobnost smrtelného průběhu nákazy 15krát vyšší než u mladších věkových kategorií.“ upozorňuje Doc. MUDr. Rastislav Maďar.
Zdravotní komplikace může způsobit i nákaza konzumací tepelně neupraveného mléka a mléčných výrobků, ze sousedního Slovenska je známý i smrtelný průběh takovéto infekce. Muž středního věku s oslabenou imunitou konzumoval pravidelně syrové kozí mléko na posílení imunity, nákaza virem klíšťové encefalitidy mlékem infikovaného zvířete se mu však stala osudnou.
V Evropě došlo k případům, kdy na klíšťovou encefalitidu umřeli příjemci orgánů od oběti dopravní nehody, dárce měl v době nehody virus ve svém těle. Preventivní očkování jim mohlo zachránit život. Tyto situace jsou zatím málo časté, ale s rozšiřováním oblastí výskytu KE mohou přibývat.
„Nejen v ČR ale i v jiných zemích se pozoruje trend, že s počtem dávek vakcín klesá proporce osob, které se dostaví na přeočkování. Postupem času v některých oblastech až na 15 %. Zastoupení skutečně chráněných osob v populaci je tedy mnohem nižší než těch, které někdy v životě očkování zahájily, ale dalšími dávkami po třech nebo pěti letech (podle věku a zvolené vakcíny) už nepokračovaly. Každý by si proto měl ověřit platnost své imunity, buď u svého praktického lékaře, nebo v očkovacím centru. V mnoha případech lze pokračovat jednou dávkou i při delším přesahu intervalu a nemusí se začínat znovu od první dávky, má to však svá pravidla a omezení. Proto bych doporučoval řešit to bez zbytečného odkladu,“ uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar.
I když má Česká republika nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě, ochrana populace očkováním se zásadně nezvedá, platným očkováním je chráněna přibližně čtvrtina populace. V přírodě se ale pohybuje mnohem více lidí. Z dlouholetých zkušeností jiných zemí přitom vyplývá, že jiná cesta k významnému poklesu počtu nemocných než plošné zvýšení proočkovanosti populace nevede. Očkovat je možné celoročně, není nutné čekat na chladnější období s nižší aktivitou klíšťat. Naopak, čím dříve se podaří aplikovat dvě dávky navozující vysoký stupeň imunity, tím lépe.
Česká republika je v evropském žebříčku dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou.
Problematika této nemoci je mezi veřejností poměrně dobře známá, přesto se nechá očkovat přibližně 25 procent Čechů. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může zanechat trvalé následky. Jak se nemoc projevuje? Jak velká je pravděpodobnost, že se člověk po kousnutí klíštětem nakazí? Jak se chránit?
Na Vaše otázky odpovídal v rámci chatu doc. Maďar, podívejte se na odpovědi na webu tyden.cz.
Podívejte se na reportáž z tiskové konference o klíšťové encefalitidě s docentem Maďarem.
Video naleznete na webu televize barrandov na časové ose od 13:10.
Dobrý den, jaká jsou rizika vakcíny FSME IMMUN v těhotenství? Byla jsem očkovaná, aniž bych tušila o graviditě.
Dobrý den, vakcína FSME Immun je neživá vakcína, pokud se nechtěně naočkuje v graviditě, riziko postižení dítěte je mizivé, až nulové. Nemusíte mít obavy. Řekněte o tomto svému očkujícímu lékaři, ten by měl odeslát hlášení o tomto očkování na SUKL.
S pozdravem
MUDr. Ivo Hiemer
Dobrý den, je mozné očkovat človeka s prodělanou boreliózou na klišťovou encefalitidu? Popřipadě po jaké době, kdy je vyléčen? V jakém ročním období je nejlepsí tuto vakcínu aplikovat?
Dobrý den, prodělaná borelióza není kontraindikací očkování proti klíšťové encefalitidě. Po nekomplikovaném průběhu lymeské borreliózy můžete být očkována v řádu několika týdnů po onemocnění a po ukončení léčby. Odstup se posuzuje individuálně a rozhodne o něm očkující lékař.
S pozdravem
MUDr. Hana Ševčíková
Dobrý den, je mi 50 let a několik let očkování proti klíšťové encefalitidě odkládám a soudím, dle dostupných informací, že letos už je pozdě, ale kdy všeobecně doporučujete s očkováním na příští rok začít? Jezdím do přírody od jara, kolem dubna. Dále bych se chtěl zeptat, jestli je uvedená částka za 1 dávku nebo všechny a jak se vybírá vhodná vakcína, po vyšetření u vás? Děkuji.
Dobrý den, očkování můžete začít i letos a to ve zrychleném schématu s druhou dávkou za 2 týdny po první. Výskyt trvalých následků stoupá po 50. roce života.
Cena je za jednu dávku včetně aplikace. Část Vám následně vrátí Vaše zdravotní pojišťovna.
Obě u nás dostupné vakcíny jsou porovnatelně účinné i bezpečné, detaily Vám vysvětlí osobně přímo v centru Očkování a cestovní medicíny.
S pozdravem
Doc. MUDr. Rastislav Maďar Ph.D., MBA, FRCPS
Dobrý den, zvažuji po návratu z dovolené (půlka června) očkování proti klíšťové encefalitidě. Měl bych v té souvislosti dotaz - má to ještě smysl (není již druhá polovina června pozdě)?
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že riziko přenosu klíšťové encefalitidy je téměř celoroční, očkování jistě má smysl i v červnu. Plná ochrana nastupuje 4 týdny po zahájení očkování, tedy 14 dnů po dávce druhé.
MUDr. Hana Ševčíková
Dobrý den,
syn měl 2 klíšťata zhruba před měsícem. Chtěli bychom ho očkovat, ale jeho lékařka tvrdí, že díky těm klíšťatům letos očkovat již nelze. Kdy lze nejdříve očkovat? Díky.
Dobrý den,
očkování proti KE je možné v průběhu celého kalendářního roku. Doporučení, které Vám dala paní doktorka, již neplatí. Odstup od přisátí klíštěte považuji za dostatečný. Očkování můžete realizovat na některém našem pracovišti. Ochrana proti KE nastupuje 14 dnů po aplikci 2. dávky a ta se podává 14 dnů po 1. dávce. To znamená, že 4 týdny po zahájení očkování se již nemusíte obávat nákazy klíšťovou encefalitidou u Vašeho syna.
MUDr. Hana Ševčíková