Loading...

Očkování do zahraničí a rady pro cestování

Jakmile začnete plánovat svou cestu, objednejte se na konzultaci do centra Očkování a cestovní medicíny. U dlouhodobých cest do rozvojových oblastí se objednejte 3 měsíce před plánovaným odletem nebo i dříve. Některá očkování vyžadují několikatýdenní odstupy, jiná nabývají účinnosti až po více aplikovaných dávkách. V případě odjezdu na poslední chvíli je však vhodnější konzultace i pár dnů před odjezdem než žádná.

V této části naleznete mimo jiné užitečné Rady pro cestovatele, přehled Epidemií ve světě, informace o Mezinárodním očkovacím průkazu nebo přehled destinací s podrobnými informacemi týkajícími se nejen očkování.

 

Vyhledejte očkování podle země a termín konzultace si rezervujte online.


Krok 1 z 3: kontinent

(↑)

Cestování: Centrum cestovní medicíny radí

Moskytiéra

Moskytiéry jsou výborným doplňkem do subtropických a tropických oblastí. Lze je použít v přírodě do stanu, v hotelu nad postele, pro děti nad postýlku, na kočárek. Moskytiéra chrání před obtížním hmyzem (komáry, muškami), poskytuje klidné usínání a spaní.
V některých zemích jsou hotely i bungalovy standardně vybaveny moskytiérami, v jiných zemích ne. Pozor na trhlinky, které vznikají častým používáním moskytiéry. Komár Anopheles, který přenáší malárii, je totiž mnohem menší než jsou naši komáři a je schopen malými dírkami bariéru moskytiéry překonat. Proto je nutné před spaním zkontrolovat stav moskytiéry, zjištěné trhliny zašít event. zalepit a přestříkat moskytiéru repelentem. Také puštěný stropní větrák pomáhá odlákat komáry z pokoje. Většina cestovalelů se spoléhá na vlastní zakoupenou moskytiéru, která bývá většinou už ošetřená insekticidem. Moskytiéra by měla být dostatečně velká, aby šla použít na různě velké postele s možností zastrčit konce moskytiéry pod madrace a s možností zpřipevnění moskytiéry nad lůžkem. K dostání jsou na jednolůžko i dvoulůžko.
V oblastech s vysokým výskytem komárů (džungle, bažiny) je vhodné použít přes den moskytiéru na hlavu, která se přehazuje přes klobouk nebo kšiltovku. Lze použít také moskytiéru v podobě větrovky s kapucí přes hlavu. (↑)

Dezinfekční přípravky na ruce

Dezinfekční přípravky na bázi alkoholu zajišťují čistotu rukou bez mytí vodou a mýdlem. Vyrábějí se v podobě gelu, spreje, zvlhčujících ubrousků. Jsou vysoce účinné, ničí bakterie a viry, které by mohly způsobit infekční onemocnění. Na dlaň se vytlačí 3-5 ml gelu, který se rozetře na obě ruce a nechá se asi 30 vteřin zaschnout. Doporučuje se používání před jídlem, po použití toalety - nejen v zemích s nižším hygienickým standardem, ale i u nás např. ve vlaku, autobusu, supermarketech. K dostání jsou i menší dezinfekční gely do 75 ml, které jsou vhodné i do letadla. (↑)

Filtrační láhev na vodu

Láhev SOS zajistí čistou pitnou vodu kdykoliv a kdekoliv. Jedná se o láhev s 3-fázovým filtrem, kdy se do lahve nabere jakákoliv tekoucí nebo stojatá voda, láhev se uzavře a přes filtr se už pije nezávadná pitná voda. Filtr dokáže zlikvidovat z 99,99% viry, bakterie, parazity. Láhev lze opakovaně použít, filtr bezpečně přefiltruje 400 - 600 l vody (podle znečištění vody) a poté lze filtr vyměnit. Láhev je vhodná pro turisty a nepostradatelná pro cestovatele do zemí, kde je nedostatek pitné vody a musí se zde kupovat pouze balená pitná voda. (↑)

Desinfekce vody

Existuje více způsobů čištění vody např. vodními filtry, UV zářením. Použití chemické dezinfekce např. chlóru, jódu, stříbra, jednotlivě nebo v kombinaci, představuje vhodné řešení pro úpravu vody při krátkodobém cestování. Při dezinfekci vody např. chlórem se používají kapsle, kdy prášek první kapsle zajistí mikrobiální, virovou a parazitární dezinfekci vody a druhá kapsle, která se dává do vody za 15 minut nebo za 60 minut (dle návodu) zajistí neutralizaci a připraví vodu ke konzumaci. (↑)

Průjem

Průjem je porucha zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice. Obvykle se za průjem považuje stav, kdy se člověk zbavuje řídké stolice více než třikrát denně. Často je doprovázen křečemi v břiše. Průjem je příznakem mnoha infekčních onemocnění trávicí soustavy, otrav či poruch organismu. Příliš dlouhotrvající či silný průjem může mít těžké následky na celý organismus: značná ztráta a minerálů, snížený příjem živin, což může vést až k dehydrataci a podvýživě. Strava při průjmu by se měla skládat např. ze suché vařené rýže a mrkve. Nevhodné jsou tučné pokrmy. Při průjmu je nutné důsledně doplňovat tekutiny. K léčbě krátkodobých nepříliš intenzívních průjmů způsobených dietní chybou nebo slabou střevní infekcí obvykle postačí dieta a podávání černého uhlí. V případě silného či chronického průjmu je třeba urychleně vyhledat lékaře. Léky na průjem souhrnně nazýváme antidiarhoika.

Průjem u dětí

Průjem u dětí je nebezpečnější než u dospělých. Rychle dehydratuje organismus o odvádí z těla cenné minerály. Často je doprovázen zvracením a teplotou. Dehydratace se u dětí projeví nechutenstvím (odmítáním pití), únavou, slabostí. Průjem je nejčastější onemocnění u dětí do 5 let. Nejčastějším původcem nákazy jsou tzv. rotaviry, dále adenoviry, enteroviry, koronaviry. Nákaza se šíří velmi snadno přímým kontaktem mezi dětmi a dospělými. Pokud se k průjmu přidá horečka, zvracení a zdravotní stav dítěte se do 24 hod. nezlepší nutno vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba průjmu u dětí

Při léčbě průjmu je třeba podávat rehydrační roztok (co nejdříve) např. Travel O.R.S. Je nutné držet dietu a omezit veškeré tuky. K jídlům z brambor, rýže a netučného masa je možné přidat rohlíky, suchary. Ze sladkých jídel je doporučeno vybírat jen mrkvové, banánové nebo jablečné pyré. Mléko a mléčné výrobky (netýká se kojení) vrátit do jídelníčku dítěte až tehdy, když se četnost průjmu zmenší alespoň o polovinu.

Ke zkrácení trvání průjmu přispívají léky, které na sebe navážou nežádoucí látky v postiženém střevě a pomohou rychleji vyloučit z těla škodliviny (např. Smecta, živočišné uhlí). Také probiotika zkracují trvání průjmu, obnovují sliznici a upravují funkci střeva. Novým lékem na trhu v léčbě průjmu je Hidrasec, který zabrání odvodnění organismu, a tím rychleji stabilizuje zdravotní stav dítěte.

Léky proti průjmu

Novým lékem v léčbě průjmu je Hidrasec, který působí přímo v tenkém střevě, brání ztrátě tekutiny a tím dehydrataci organismu. Dalšími léky, které umí absorbovat na svůj povrch toxické látky, toxíny bakterií jsou živočišné uhlí (Carbosorb, Carbocit) a jíl (Smecta) . Při průjmech pravděpodobně infekčního původu, se zvýšenou teplotou je vhodný Endiaron. Dobrý protiprůjmový účinek mají i tzv. probiotika (např. Biopron forte), které nemají nežádoucí účinky a lze je podávat i velmi malým dětem.

Pro cestovatele při průjmu, je důležitý také lék Imodium, který zastaví peristaltiku střev a je možné bez větších problémů absolvovat cestu dopravními prostředky. Léky např. Normix, Ercefuryl jsou na lékařský přepis a léčí toxické průjmy.

Dieta při průjmu

Při průjmu je nejdůležitější zavodnění organismu. Na pití jsou vhodné minerálky, černý čaj, nejlépe však rehydratační roztoky. Je nutné také držet dietu. Zpočátku držet hladovku, pak rýžové, zeleninové vývary, starší pečivo, dietní suchary. Vyhýbat se kořeněným a tučným jídlům.

Jak se průjmům vyhnout

Při cestování do teplých krajin s nižším hygienickým standardem platí zásada - zapomeňte na vše, co se neloupe a nevaří „boil it, cook it, peel it or forget it“. Pijte pouze vodu balenou v originálních obalech nebo převařenou či upravenou desinfekcí. Častým zdrojem potíží je podávaný led do pití, nedostatečně tepelně upravená zelenina, mořské plody a nedodržování osobní hygieny. Před odletem do oblastí, kde se často cestovatelé trápí průjmovým onemocněním, je vhodné navštívit specializovaná centra Očkování a cestovní medicíny, kde lékař doporučí vybavení cestovní lékárničky, případně preventivní očkování proti většině cestovatelským průjmům. (↑)

Dehydratace

Důsledkem dlouhodobého průjmu bývá dehydratace organismu. Mezi příznaky dehydratace organismu patří žízeň, suché sliznice, závratě, koncentrovaná moč tmavé barvy a bolest hlavy. Dehydratace může být životu nebezpečná a je příčinou smrti u mnoha nemocí, zejména silných průjmových onemocnění. U většiny případů dehydratace většinou postačí zvýšit příjem tekutin. Důležité je množství. Ovšem větší množství tekutin může vyvolat zvracení, tekutiny je tedy nutné podávat postupně po malých dávkách delší dobu. Na počátku je zcela dostačující voda. V případě intenzivní ztráty tekutin zvracením a průjmem je vhodný např. bujón, ovocné džusy. Je možné použít rehydratační roztok. Ten zjednodušený si můžete připravit sami.

Rehydratační roztok

Při průjmu i zvracení dochází ke ztrátě tekutiny, minerálů a soli.Aby nedošlo k dehydrataci, která se projevuje apatií, žízní a nedostatečným močením je třeba co nejrychleji organismus zavodnit a dodat ztracené elektrolyty. Rehydratační roztoky pomáhají účinné předcházet nebo léčit dehydrataci (Iontia, Travel O.R.S.). Připravený roztok (příprava dle návodu) se uchovává v lednici a pije se vždy 200ml chladného roztoku po každé průjmové stolici.

Pokud nemáme na cestách rehydratační prášek na výrobu roztoku, lze připravit nápoj proti průjmu, který má nahradí nedostatek tekutiny a minerálů. Na ½ l převařené vody 2 lžíce cukru, špetku soli a 2 dcl čerstvé pomerančové nebo citronové šťávy. (↑)

Repelenty

Proti klíšťové encefalitidě, která je jednou z nejzávažnějších virových nemocí přenášených klíšťaty, máme účinné očkování. Vzhledem k tomu, že je to onemocnění, na které neexistuje léčba a zanechává často celoživotní následky, tak by toto očkování nemělo být nikým podceňováno. Bohužel ale hmyz a klíšťata přenáší více než 100 druhů nemocí, proti kterým zatím nemáme žádné účinné očkování. Kdokoli se může nakazit i z ojedinělého štípnutí. Jde nejčastěji o virová horečnatá onemocnění. Například většině lidí z médií známou Západonilskou horečku, horečku Dengue, Zika, Q horečku, nemoc Chicungunia a další. Hmyz přenáší i závažné nemoci způsobené prvoky, jako je spavá nemoc nebo malárie. Pokud zůstáváme v našich končinách, tak často bývá přisáté klíště důvodem obav a někdy i propuknutí Lymeské boreliózy. V ČR klíšťata kromě zmíněné Lymeské boreliózy přenáší ještě Ehrlichiózu, Babesiózu, Bartonellózu a Ricketsiózu.

Vzhledem ke skutečnosti, že většinou jde o závažná onemocnění, léčba je zdlouhavá a zatěžující a nemoc může zanechat trvalé následky, je lepší onemocnění zabránit. Jedinou prevencí je použití účinného repelentu.
Na základě dlouholetých zkušeností a referencí našich klientů jsme připravili kompletní řadu repelentů, jejichž vhodnou kombinací je možné v maximální míře zamezit poštípání hmyzem nebo přisátí klíštěte.

Ne všechny repelenty jsou stejně účinné v různých prostředích při různých aktivitách. Platí následující doporučení:
Pro naše krajiny: možné použít i repelent, který je vyrobený z výtažků z českých bylin.
Do tropů: repelent s účinnou látkou DEET. Dle délky pobytu, ročního období a aktivit je potřeba zvolit vhodnou koncentraci DEETu.
Severnější oblasti s výskytem muchniček: repelent obsahující kombinaci DEET a icaridinu.
Do všech oblastí: možné speciálním repelentem impregnovat oděv, impregnace vydrží i vyprání.
Pro citlivější jedince: použít repelent, který obsahuje luxusní pěstící pleťové mléko a příjemně voní.
Do prostoru: repelent 3D, který odpuzuje hmyz až 24 hodin. Vhodné do obydlí, pod pergoly apod.
Novinka exkluzivně na našich centrech: repelenty, které je možné vzít i na palubu letadla. Repelent je bez hnacího plynu a bez hořlavých komponent, a to v balení 90 ml. Zároveň repelent obsahuje ochranný sluneční faktorem SPF30.

Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku. S výběrem vhodných repelentů vám rády pomohou sestřičky na našich očkovacích centrech, které mají osvědčené kombinace většinou i samy vyzkoušené.

Malarická testovací sada

Pro cestovatele, kteří budou pobývat dlouhodobě v malarické oblasti, v oblastech se špatně dostupnou lékařskou péči nebo pro cestovatelé, kteří ze zdravotních důvodů nemůžou užívat preventivně antimalarika, doporučujeme mít sebou rychlé diagnostické testy na malarii. Diagnostické testy pomohou snadno a rychle určit, zda cestovatel onemocněl malarii. Výsledek testu je cca do 15 minut. Pro vyšetření je nutná kapka krve z prstu a speciání testovací proužky. Při horečnatém onemocnění lze tak zahájit cílenou léčbu antimalariky nebo zabránit zbytečnému užití vyšší dávky antimalarik. (↑)

Odstraňovače klíšťat

Odstranovače klíštat mají různý tvar. Nejčastěji se používá plastová nebo kovová pinzeta, kterou se kolmo vytahuje přisáté klíště.
Novější formou je plastová karta, která má na rozích 3 různé velikostní vidlice podle velikosti nasáteho klíštěte. Klíště se podebírá a tak nedochází k uvíznutí hlavičky klíštěte v kůži ani k prasknutí nasátého klíštěte. (↑)

Cestovní lékárnička

Pro zdárný průběh dovolené nebo pracovní cesty je důležité mít sebou dobře vybavenou cestovní lékárničku. Se sestavením cestovní lékárničky vám pomůže lékař specializovaného centra.

 ilustrace účel použití přípravek
proti hmyzu pro dospělé repelent sprej
proti hmyzu pro děti repelent sprej
proti hmyzu + opalovací olej repelent sprej
impregnace proti hmyzu na oděv repelent sprej
ošetření prostoru proti hmyzu repelent sprej
proti hmyzu + opalovací olej repelent s pumpičkou, vhodný na palubu letadla
proti hmyzu moskytiéra textilní na lůžko
  po bodnutí hmyzem bite relief po bodnutí
  prevence průjmů tablety k užívání
prevence průjmů probiotika v sáčku
  rehydratace organizmu šumivé tablety
zdravotní tipy a rady na cesty kniha
  nedostatek pitné vody plastová filtrační láhev pro čištění vody
  špinavé ruce dezinfekce na ruce, ničí i viry
suchost v krku zvlhčující tablety
při užívání antimalarik tablety
zjištění probíhajícího zánětu souprava 

Tyto a více produktů naleznete ve svém nejbližším centru Očkování a cestovní medicíny.

Sortiment se může lišit dle centra. Použité obrázky jsou pouze ilustrační.

Horská turistika

Při horské turistice, kdy dochází k rychlému výstupu do nadmořské výšky nad cca 2 800 m může dojít k zdravotním potížím, které jsou známy jako výšková nemoc. Patří sem dlouhodobá dušnost, silná bolest hlavy, nechutenství, bušení srdce, nespavost. Příznaky mohou být velmi závažné a je vhodné poradit se před cestou s lékařem v  centru Očkování a cestovní medicíny o vhodné prevenci i o průběhu onemocnění. Aby jste se vyhnuli výškové nemoci, je potřeba mít během výstupu aklimatizační přestávky, celodenní pochod rozdělit s přestávkou na nejméně dvě části a spát maximálně o 500 výškových metrů výš od poslední noci. Nepřepínejte své síly, nekonzumuje těžce stravitelná jídla a alkohol. Dbejte na zvýšený přísun tekutin. (↑)

Centrum cestovní medicíny

Centrum očkování a cestovní medicíny doporučujeme navštívit lidem, kteří plánují soukromou nebo pracovní cestu do zemí, kde je potřeba povinné a doporučené očkování. Lékař Vás také bude informovat o možných zdravotních rizicích a o ochraně zdraví na cestě. Kromě očkování a aktuálních informací z různých zemí, zde získáte také možnost zakoupit si doplňkový sortiment určený do cílové destinace, např. moskytiéru, filtrační lahev, probiotika, repelenty apod. (↑)
 

Odborná konzultace, očkování pro cestovatele a vhodný doplňkový sortiment na cesty doporučují lékaři z centra Očkování a cestovní medicíny. Plně do jejich kompetence patří i rozhodnutí ohledně vhodného očkování a užívání antimalarické profylaxe.