Loading...

Očkování do zahraničí a rady pro cestování

Jakmile začnete plánovat svou cestu, objednejte se na konzultaci do centra Očkování a cestovní medicíny. U dlouhodobých cest do rozvojových oblastí se objednejte 3 měsíce před plánovaným odletem nebo i dříve. Některá očkování vyžadují několikatýdenní odstupy, jiná nabývají účinnosti až po více aplikovaných dávkách. V případě odjezdu na poslední chvíli je však vhodnější konzultace i pár dnů před odjezdem než žádná.

V této části naleznete mimo jiné užitečné Rady pro cestovatele, přehled Epidemií ve světě, informace o Mezinárodním očkovacím průkazu nebo přehled destinací s podrobnými informacemi týkajícími se nejen očkování.

Cestovatelé, kteří navštěvují centra Očkování a cestovní medicíny, přichází nejen z důvodu vakcinace, ale stále častěji žádají i o rady ohledně prevence nemocí na cestách obecně. V článcích níže uvedených se nejedná o reklamu na léčivé prostředky, ale o odborné informace pro cestovatele a klienty očkovacích center. V případě dalších otázek a nejasností doporučujeme před cestou osobní konzultaci s lékaři center Očkování a cestovní medicíny.

Cestování: Centrum cestovní medicíny radí

Chraňte se před hmyzem

Moskytiéry jsou výborným doplňkem do subtropických a tropických oblastí. Pouze v některých zemích jsou hotely i bungalovy standardně vybaveny moskytiérami. Pozor na trhlinky, které vznikají častým používáním moskytiéry. Komár Anopheles, který přenáší malárii, je totiž mnohem menší, než jsou naši komáři, a je schopen malými dírkami bariéru moskytiéry překonat. Proto je nutné před spaním zkontrolovat stav moskytiéry, zjištěné trhliny zašít nebo zalepit a přestříkat moskytiéru repelentem. Také puštěný stropní větrák pomáhá odlákat komáry z pokoje. Většina cestovatelů se spoléhá na vlastní zakoupenou moskytiéru, která bývá většinou již ošetřená insekticidem. Moskytiéra by měla být dostatečně velká, aby šla použít na různě velké postele s možností zastrčit konce moskytiéry pod matrace a s možností připevnění moskytiéry nad lůžkem. V oblastech s vysokým výskytem komárů (džungle, bažiny) je vhodné použít přes den moskytiéru na hlavu, která se přehazuje přes klobouk nebo kšiltovku. Lze použít také moskytiéru v podobě větrovky s kapucí přes hlavu. 
Vzhledem ke skutečnosti, že po poštípání jde většinou o závažná onemocnění, léčba je zdlouhavá a zatěžující a nemoc může zanechat trvalé následky, je lepší onemocnění zabránit. Jedinou prevencí je použití účinného repelentu.
Na základě dlouholetých zkušeností a referencí našich klientů jsme připravili kompletní řadu repelentů, jejichž vhodnou kombinací je možné v maximální míře zamezit poštípání hmyzem nebo přisátí klíštěte.
Ne všechny repelenty jsou stejně účinné v různých prostředích při různých aktivitách.

Platí následující doporučení:
Pro naše krajiny: možné použít i repelent, který je vyrobený z výtažků z českých bylin.
Do tropů: repelent s účinnou látkou DEET. Dle délky pobytu, ročního období a aktivit je potřeba zvolit vhodnou koncentraci DEETu.
Severnější oblasti s výskytem muchniček: repelent obsahující kombinaci DEET a icaridinu.
Do všech oblastí: možné speciálním repelentem impregnovat oděv, impregnace vydrží i vyprání.
Pro citlivější jedince: použít repelent, který obsahuje luxusní pěstící pleťové mléko a příjemně voní.
Do prostoru: repelent 3D, který odpuzuje hmyz až 24 hodin. Vhodné do obydlí, pod pergoly apod.
Novinkou jsou repelenty, které je možné vzít i na palubu letadla. Repelent je bez hnacího plynu a bez hořlavých komponent, a to v balení 90 ml. Zároveň repelent obsahuje i ochranný sluneční faktor SPF30. I když repelent neobsahuje žádnou látku, která by bránila vzít jej na palubu letadla, musíte počítat s případným odmítnutím, povolení je vždy v kompetenci letištního personálu. 

Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku. S výběrem vhodných repelentů vám rád pomůže personál v našich očkovacích centrech, který zná osvědčené kombinace a má je i většinou vyzkoušené.

Pokud dojde k přisátí klíštěte, je možné pro jeho odstranění použít odstraňovač klíšťat. Ty mají různý tvar. Nejčastěji se používá plastová nebo kovová pinzeta, kterou se kolmo vytahuje přisáté klíště.
Novější formou je plastová karta, která má na rozích 3 různé velikostní vidlice, které si zvolíte podle velikosti nasátého klíštěte. Klíště se podebírá, a tak nedochází k uvíznutí hlavičky klíštěte v kůži ani k prasknutí nasátého klíštěte.  (↑)

Mějte čisté ruce

Velká skupina nemocí se přenáší tzv. fekálně orální cestou. Tzn. sahání na potraviny nemytýma rukama. Dezinfekční přípravky na bázi alkoholu zajišťují čistotu rukou bez mytí vodou a mýdlem. Vyrábějí se v podobě gelu, spreje i zvlhčujících ubrousků. Jsou vysoce účinné, ničí bakterie a viry, které by mohly způsobit infekční onemocnění. 
Na dlaň vytlačte 3-5 ml gelu, který rozetřete na obě ruce a nechejte asi 30 vteřin zaschnout. Doporučuje se používat před jídlem, po použití toalety - nejen v zemích s nižším hygienickým standardem, ale i u nás např. ve vlaku, autobusu, supermarketech. K dostání jsou i menší dezinfekční gely do 75 ml, které jsou vhodné i do letadla. (↑)

Zajistěte si pitnou vodu

V rozvojových zemích je třeba i na čištění zubů používat vodu balenou nebo jinak upravenou, nikoli z kohoutku nebo jiného místního zdroje.  Použití chemické dezinfekce např. chlóru, jódu, stříbra, jednotlivě nebo v kombinaci, představuje vhodné řešení pro úpravu vody při krátkodobém cestování. Chemická dezinfekce ale pouze usmrtí choroboplodné zárodky, nijak je z vody neodstraní. To při dlouhodobém používání může také způsobit zdravotní potíže. Láhev SOS zajistí čistou pitnou vodu kdykoliv a kdekoliv. Jedná se o láhev s 3fázovým filtrem, kdy do lahve naberete jakoukoliv tekoucí nebo i stojatou vodu, láhev uzavřete a přes filtr ihned pijete nezávadnou pitnou vodu. Filtr dokáže zlikvidovat 99,99 % virů, bakterií, parazitů. Láhev lze opakovaně použít, filtr bezpečně přefiltruje 400 - 600 l vody (podle znečištění vody) a poté lze filtr vyměnit. Láhev je vhodná pro turisty a nepostradatelná pro cestovatele do zemí, kde je nedostatek pitné vody a musí se zde kupovat pouze balená pitná voda. Takto filtrovaná voda také šetří vaši peněženku, ale i životní prostředí, protože odpadá kupování vody v plastových lahvích. (↑)

Průjem řešte včas

Průjem je porucha zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice. Obvykle se za průjem považuje stav, kdy se člověk zbavuje řídké stolice více než třikrát denně. Často je doprovázen křečemi v břiše. Průjem je příznakem mnoha infekčních onemocnění trávicí soustavy, otrav či poruch organismu. Dlouhotrvající či silný průjem může mít těžké následky na celý organismus: značná ztráta minerálů, snížený příjem živin, což může vést až k dehydrataci a podvýživě. Důležitá je primární prevence průjmů. Při cestování do teplých krajin s nižším hygienickým standardem platí zásada - zapomeňte na vše, co se neloupe a nevaří „boil it, cook it, peel it or forget it“. Pijte pouze vodu balenou v originálních obalech nebo převařenou či upravenou. Častým zdrojem potíží je podávaný led do pití, nedostatečně tepelně upravená zelenina, mořské plody a nedodržování osobní hygieny. Před odletem do oblastí, kde cestovatele často trápí průjmová onemocnění, je vhodné navštívit specializovaná centra Očkování a cestovní medicíny, kde lékař doporučí vybavení cestovní lékárničky, může předepsat potřebné léky a je možné i absolvovat preventivní očkování proti většině cestovatelských průjmů.  
Pokud i tak průjem nastane, tak strava při průjmu by se měla skládat např. ze suché vařené rýže a mrkve. Nevhodné jsou tučné a kořeněné pokrmy. Při průjmu je nutné důsledně doplňovat tekutiny. K léčbě krátkodobých nepříliš intenzivních průjmů způsobených dietní chybou nebo slabou střevní infekcí obvykle postačí dieta a podávání černého uhlí. V případě silného či chronického průjmu je třeba urychleně vyhledat lékaře. Léky na průjem souhrnně nazýváme antidiarhoika.
Průjem u dětí je nebezpečnější než u dospělých. Rychle dehydratuje organismus a odvádí z těla cenné minerály. Často je doprovázen zvracením a zvýšenou teplotou. Dehydratace se u dětí projeví nechutenstvím (odmítáním pití), únavou, slabostí. Průjem je nejčastější onemocnění u dětí do 5 let. Pokud se k průjmu přidá horečka, zvracení a zdravotní stav dítěte se do 24 hod. nezlepší, je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc. Při léčbě průjmu u dětí je třeba podávat rehydratační roztok co nejdříve. Je nutné držet dietu a omezit veškeré tuky. K jídlům z brambor, rýže a netučného masa je možné přidat rohlíky nebo suchary. Ze sladkých jídel je doporučeno vybírat jen mrkvové, banánové nebo jablečné pyré. Mléko a mléčné výrobky (netýká se kojení) vrátit do jídelníčku dítěte až tehdy, když se četnost průjmu zmenší alespoň o polovinu. Ke zkrácení trvání průjmu přispívají léky, které na sebe navážou nežádoucí látky v postiženém střevě a pomohou rychleji vyloučit z těla škodliviny. Také probiotika zkracují trvání průjmu, obnovují sliznici a upravují funkci střev. 
Pro cestovatele při průjmu jsou důležité i léky, které zastaví peristaltiku střev, a je pak možné bez větších problémů absolvovat cestu dopravními prostředky. O konkrétních lécích je potřeba se poradit s lékařem nebo lékárníkem podle druhu a četnosti průjmu s ohledem na věk, celkový zdravotní stav a aktivitu cestovatele.  (↑)

Pozor na dehydrataci

Důsledkem dlouhodobého průjmu bývá často dehydratace organismu. Ta ale může nastat i přílišným pocením z důvodu úpalu, úžehu a nižším příjmem nealkoholických tekutin. Někteří cestovatelé méně pijí v domněnce, že tak sníží riziko nákazy závadnou vodou. Bohužel si tak mohou přivodit ještě závažnější potíže. Mezi příznaky dehydratace organismu patří žízeň, suché sliznice, závratě, koncentrovaná moč tmavé barvy a bolest hlavy. Dehydratace může být životu nebezpečná a je příčinou smrti u mnoha nemocí, zejména silných průjmových onemocnění. U většiny případů dehydratace většinou postačí zvýšit příjem tekutin. Ovšem větší množství tekutin může vyvolat zvracení, tekutiny je tedy nutné podávat postupně po malých dávkách delší dobu. Na počátku je zcela dostačující voda. V případě intenzivní ztráty tekutin zvracením a průjmem je vhodný např. bujón, ovocné džusy. Je možné použít rehydratační roztok. Připravený roztok (příprava konkrétního roztoku dle přiloženého návodu) uchovávejte v lednici a pijte vždy 200 ml po každé průjmové stolici. Pokud nemáte na cestách rehydratační prášek na výrobu roztoku, lze připravit jednoduchý nápoj, který nahradí nedostatek tekutiny i minerálů. Na ½ l převařené vody 2 lžíce cukru, 1/4 lžičky soli a 2 dcl čerstvé pomerančové nebo citronové šťávy.(↑)

Cestovní lékárnička

Pro zdárný průběh dovolené nebo pracovní cesty je důležité mít sebou dobře vybavenou cestovní lékárničku. Se sestavením cestovní lékárničky vám pomůže lékař specializovaného centra.

 ilustrace účel použití přípravek
proti hmyzu pro dospělé repelent sprej
proti hmyzu pro děti repelent sprej
proti hmyzu + opalovací olej repelent sprej
impregnace proti hmyzu na oděv repelent sprej
ošetření prostoru proti hmyzu repelent sprej
proti hmyzu + opalovací olej repelent s pumpičkou, vhodný na palubu letadla
proti hmyzu moskytiéra textilní na lůžko
  po bodnutí hmyzem bite relief po bodnutí
  prevence průjmů tablety k užívání
prevence průjmů probiotika v sáčku
  rehydratace organizmu šumivé tablety
zdravotní tipy a rady na cesty kniha
  nedostatek pitné vody plastová filtrační láhev pro čištění vody
  špinavé ruce dezinfekce na ruce, ničí i viry
suchost v krku zvlhčující tablety
při užívání antimalarik tablety
zjištění probíhajícího zánětu souprava 

Tyto a více produktů naleznete ve svém nejbližším centru Očkování a cestovní medicíny.

Sortiment se může lišit dle centra. Použité obrázky jsou pouze ilustrační.

Odborná konzultace, očkování pro cestovatele a vhodný doplňkový sortiment na cesty doporučují lékaři z centra Očkování a cestovní medicíny. Plně do jejich kompetence patří i rozhodnutí ohledně vhodného očkování a užívání antimalarické profylaxe.