Loading...
Nahrávám

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 16.11.2017

Dobry den, v unoru 2018 poletim na tyden do hotelu s dvoudenni navstevou Safari do Keni (Mombasa). Let z Vidne neni primy, 4hodinove mezipristani v Etiopii (Addis Abeba). Je presto nutne ockovani proti zlute zimnici?Dekuji.
Dobrý den, vzhledem k tomu, že letíte z Evropy přes zemi výskytu žluté zimnice(Ethiopie) do další země s výskytem žluté zimnice (Keňa), nedokáži Vám garantovat, že po Vás nebude deklarace očkování vyžadována. Při transferech to obvykle vyžadováno není. Totéž platí pro zpáteční cestu.
Druhá stránka věci je ta, že pokud se vydáte na safari do vnitrozemí Keni, můžete se do rizika žluté zimnice, kterou přenášejí komáři, dostat. Riziko můžete snížit používáním repelentů a vhodným oděvem, ale ne úplně.
S pozdravem  
MUDr. Ilona Kochová

Otázka ze dne 16.11.2017

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda očkování proti pásovému oparu je také účinné proti oparu oka - herpesu rohovky? Za poslední rok a půl jsem prodělal opar oka již třikrát. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Herpes virů rozlišujeme více druhů . Jeden z virů je virus  Herpes simplex, který často způsobuje nejčastěji opary na rtech, ale může způsobovat i opary v očích. Další typ Herpes viru je  varicella  zoster virus. Virus herpes zoster může dostat každý, kdo v dětství  prožil plané neštovice. Herpes zoster se může projevit kdekoliv v průběhu nervů , nejč. v obl. mezižeberní, ale může být i v očích. Proti oparům, způsobeným virem Herpes zoster je možno preventivně očkovat  osoby nad  50 let věku.  Bylo by dobré obrátit se na praktického lékaře, aby Vám vyšetřil krev o jaký typ viru jde. A dále doporučuji nechat si vyšetřit stav Vaší imunity.
S pozdravem,
MUDr. Ilona Kochová

Otázka ze dne 23.10.2017

Dobrý den, Na začátku prosince se chystám na cestu do Egypta. Zajimá mě, jestli bych se proto musela očkovat proti nějaké nemoci? Zatím jsem byla očkována jenom proti dětským nemocem. Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den, pro pobyt v Egyptě doporučuji prevnci virové hepatitidy A, břišnímu tyfu a cestovatelským průjmům. Ve všech případech se jedná o onemocnění přenosná jídlem a vodou, případně jinými nápoji, ledem v nápojích, nedostatečně umytýma rukama a podobně. Doporučuji také dobře vybavit cestovní lékárničku.
Dále doporučuji zvážit prevenci chřipky. Individuální doporučení můžete získat při osobní konzultaci, kdy můžeme zohlednit Váš zdravotní stav a doporučit očkování dle charakteru Vašeho pobytu.
S pozdravem  
MUDr. Hana Ševčíková

 

Otázka ze dne 21.09.2017

Dobrý den, má význam aby se nechala očkovat i babička, která sama černý kašel v dětství prodělala? U vakcín jsem si vědoma toho, že je dobré po určitém čase přeočkovávat, ale údajně pokud dotyčný nemoc prodělá, měl by mít doživotní imunitu..? 

Dobrý den, prodělání černého kašle nezanechává bohužel trvalou imunitu, počítáme s protekcí v délce 4-12 let po onemocnění, lze tedy doporučit očkování proti černému kašli i babičce.
Jen po některých infekčních onemocněních lze počítat s doživotní imunitou.
S pozdravem  
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 21.09.2017

Dobrý den, právě mám chřipku (září), nicméně zvažuji, že bych se i přesto nechala ještě naočkovat proti chřipce. Je to ještě možné a vhodné? Plánujeme miminko a chtěla bych se maximálně vyvarovat další chřipce (v době těhotenství). Děkuji za radu.

Dobrý den, pokud máte projevy virózy, nebude se v tomto období jednat ještě o pravou chřipku. Až se uzdravíte, určitě doporučuji prevenci chřipky realizovat, bude to prospěšné pro Vaše zdraví i během plánované gravidity.
S pozdravem  
MUDr. Hana Ševčíková

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
* Označuje povinný údaj