Loading...

Přehled významných epidemiologických rizik

Kazachstán – v Kazachstánu byl zaznamenán rostoucí počet lidí se zánětem mozkových blan. Zemřelo 12 osob, 128 osob bylo s podezřením na meningitidu hospitalizováno.

Indie - ve svazovém státě Kérala byl zaznamenán výskyt smrtelného viru Nipah. Rezervoárem viru jsou pravděpodobně netopýři kaloni.

Konžská demokratická republika - pokračující výskyt epidemie eboly ve východní části Konžské demokratické republiky (KDR). Epidemii se konžským úřadům nedaří zvládat. V provinciích North Kivu a Ituri bylo k 27. srpnu 2018 bylo nahlášeno celkem 112 případů, (potvrzené případy 84, pravděpodobné případy 28; celkem úmrtí 75, potvrzené 47, pravděpodobné 28). Rozšíření nákazy hrozí i na území Ugandy. Uprchlíci ze sousedního Konga, kde epidemie propukla, přecházejí kvůli ozbrojencům ilegálně hranice, a tím zvyšují riziko nekontrolovatelného šíření nemoci.

Laos - v důsledku protržení přehrady došlo v provincii Attapeu na jihovýchodě Laosu k rozsáhlým záplavám. V postižené oblasti hrozilo zvýšení vzniku rizika nákazy horečkou dengue, případně chorobami přenášenými kontaminovaným jídlem a vodou.

Alžírsko - v průběhu srpna 2018 bylo zaznamenáno několik desítek případů výskytu cholery, objevila se v části země západně od hlavního města (Blida, Tipasa, hl. m. Alžír, Bouira, Médea).

Indie – ve svazovém státu Rajastán na severozápadě Indie, byl zjištěn zvýšený výskyt viru zika. 

Izrael - v Izraeli v roce 2018 zemřela na komplikace vyvolané spalničkami osmnáctiměsíční holčička. V zemi je od začátku roku zaregistrováno 1200 případů spalniček.

Brazílie - široké rozšíření  tropické nemoci dengue ve státě São Paulo. Minimálně v 19 městech na severu a severovýchodě státu São Paulo laboratoře potvrdily šíření viru nového typu (typu  2)  nemoci dengue. Tento typ viru způsobuje klinicky horší případy nemoci v těch situacích, kdy pacienti již dříve horečkou dengue prošli. 

Ostrov Mayotte, Indický oceán, Francouzský department - epidemie horečky Rift Valley

Keňa - epidemie cholery v Nairobi a dalších oblastech Keni (kraje Baringo a Machakos).

Mozambik - sever země postihla cholera, stalo se tak týden poté, co jihoafrickou zemi postihl cyklón, silné deště a záplavy. Úřady informovaly o 14 případech cholery v provincii Cabo Delgado.

Jemen - zdravotníci v Jemenu zaznamenali více než 200.000 pacientů, u kterých bylo podezření na nákazu cholerou. Podle nich se nemoc začala rychle šířit mezi africkými migranty, kteří do země připluli z Džibutska. K nárůstu počtu nákaz také přispívají nebývale časté deště a teplé klima.

Nepál - výskyt horečky dengue, a to zejména v hlavním městě Káthmandú a blízkých městech (Lalitpur, Bhaktapur).

Honduras - kontinentální část země se potýká s rozsáhlou epidemií horečky dengue, které dosud podlehlo cca 50 osob. Země dosud eviduje přes 15.400 případů nákazy.

Marshallovy ostrovy - 6. srpna 2019 Prezident Republiky Marshallovy ostrovy vyhlásil mimořádný stav v souvislosti epidemií horečky dengue v tomto tichomořském státě.

Filipíny - 6. srpna 2019 Ministerstvo zdravotnictví Filipín vyhlásilo stav epidemie horečky dengue na celém území Filipínské republiky.

Myanmar/Barma – zvýšený výskyt viru Chikungunya, který způsobuje příznaky podobné horečce dengue.

Etiopie - od 13. 8. 2019 je ve městě Dire Dawa na východě Etiopie registrováno přes 3750 podezření na nákazu virem Chikungunya.

Další články v rubrice
Přehled významných epidemiologických rizik 16.09.2019
Očkování proti chřipce a vhodný termín pro očkování 04.09.2019

Období očkování proti chřipce se blíží.

Rozhovor nejen o očkování s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem 25.07.2019

Duší je typický terénní lékař. Už patnáctým rokem stojí za spolkem, který každou získanou korunu promění v léky pro ty nejchudší obyvatele planety. Za vlastní peníze a ve svém volném čase pak létá pomáhat pacientům v odlehlých končinách Afriky. Mimoto platí za uznávaného experta na očkování všeho druhu. 

Klimatizace: Na co si dát pozor? 10.07.2019

V období letních dnů je klimatizace součást každodenního života. Je však důležité vědět, jakým způsobem ji používat, aby z ní neměl člověk zdravotní problémy. 

Jak správně odstranit z kůže přisáté klíště / How to properly remove the tick attached to the skin 08.07.2019

Přečtěte si základní postupy, jakým způsobem lze odstranit přisáté klíště.