Loading...
Nahrávám

Epidemie horečky dengue na Srí Lance

Horečka dengue se už vyskytuje prakticky v celé oblasti subtropů a tropů s výjimkou suchých částí, například saharské Afriky. Roční počet případů se odhaduje na 50-90 mil., podle některých odhadů až 390 mil. Velká část infekcí totiž uniká diagnostice, záchytu a tím pádem i hlášení.

Komár, který virus dengue přenáší, má denní aktivitu, dostává se do lidských obydlí a je agresivní. Je schopný množit se v malém objemu vody, která zůstane stát po dešti, např. v otevřených sudech, uspaných odtocích, dokonce i v dírách ve stromech. Proto se dengue vyskytuje ve městech, kde je vysoká koncentrace lidí a váže se na intenzivnější srážkové období. Stále více se vyskytuje i v typických turistických oblastech jako je například Bali, Thajsko nebo Indie, Srí Lanka či Karibik. Riziko bude přetrvávat tak dlouho, dokud se nepodaří eliminovat poslední líhniště komárů, kterých může být velké množství.

Problémem Srí Lanky je navíc to, že nemá dostatečné kapacity nemocničních lůžek. I když byli ve státních nemocnicích hospitalizovaní pacienti na podlaze nebo dva na jedné posteli, mnoho vážně nemocných se včas ke zdravotní pomoci nedostalo. Problém s dostupností kvalitní zdravotní péče s dostatečnou zásobou léků je na Srí Lance dlouhodobý. I když tato země udělala od tsunami poměrně velký pokrok, kvalita periferních státních zdravotních center první pomoci je často nízká s velkým nedostatkem léků.

Existují čtyři typy viru dengue u lidí. Po nákaze jedním z nich nastupuje zkřížená imunita proti všem typům dengue na období 3-6 měsíců, potom však zůstává imunita jen proti typu, který nákazu způsobil. Současně se i zvyšuje riziko, že při opakované nákaze některým ze zbývajících tří typů, nastanou vážné komplikace, např. šokový stav nebo masivní krvácení.

Základem diagnostiky je vyšetření protilátek, ale to v mnoha rozvojových zemích nedělají, protože na to nemají vybavení. Udělá se tedy jen základní krevní test. Léčí se klidem na lůžku, hydaratací, léky proti horečce a bolesti, ne však ibuprofenem ani kyselinou acetylsalicylovou (aspirin).

Vakcína proti horečce dengue existuje od prosince 2015, v Evropě však není registrovaná. Aplikují se 3 dávky v odstupu 6 měsíců a je určená pro věkové skupiny od 9 do 45 let. Jedinou možností ochrany je tak použití repelentu od východu do západu slunce a současně si zatáhnout na toto období moskytiéru, když jsme ještě při východu slunce v posteli. Vnitřní prostory, moskytiéry a stěny je možné vystříkat insekticidem. Je třeba dávat pozor na rozlišení insekticidu a repelentu, který je na kůži a některý i na oblečení.

Z repelentů doporučujeme hlavně Predator, který obsahuje 24,9 % DEET a 25,1 % ikaridinu, tedy kombinaci dvou účinných látek. Tím, že je DEET nižší, může se repelent nastříkat i na oblečení nebo obuv (sandále). Nesmí však jít o vysokou koncentraci DEET, neboť by mohla textil či jiný materiál poškodit, nemluvě již o sluncem spálené či alergické pokožce. Před cestou je potřeba také myslet na to, že repelent ve spreji musíte dát do velkého zavazadla, na palubu v příručním zavazadle neprojde ani malý sprej s objemem do 100 ml. To by muselo jít o repelent ve formě gelu či krému.

Další články v rubrice
Epidemie žloutenky v Ústí nekončí, nových je 12 případů 31.10.2017

Za uplynulý týden zaznamenali hygienici dvanáct nových případů. Celkový počet lidí, kteří onemocněli hepatitidou v Ústí nad Labem, je od února 188. Hygienici pokračují v očkování dětí ve školách, kde se takzvaná nemoc špinavých rukou objevila. ČTK to řekla Eva Patrasová z ústecké hygienické stanice. Další informace si můžete přečíst v článku na webu zdravotnickydenik.cz.

Epidemie moru na Madagaskaru 17.10.2017

Počet nakažených epidemií moru na Madagaskaru již přesáhl 1200 osob, z toho 102 nákaze podlehlo. Až 65 % forem tvoří nebezpečný a značně infekční plicní mor. Letošní epidemie probíhající v této zemi od srpna svým počtem případů již vysoce přesáhla loňský celosvětový výskyt moru. Poprvé v historii se tato nemoc typická pro venkov dostala do největších měst země s nejvyšší hustotou populace Antananarivo a Toamasina. Mezi nakaženými není jen nejnižší sociální skupina ale celé spektrum populace. Madagaskar je nejvíce postiženou zemí morem na světě, v roce 2016 bylo 400 případů v této zemí  polovinou celosvětové incidence. Stávající epidemie vypukla v srpnu 2017, prvním případem byl 31-letý muž, který strávil určitý čas na venkově v centrální vysočině a následně absolvoval cestu v bush taxi na východní pobřeží. Nákaze podlehl bez vědomí své nákazy morem a byl pohřben s absencí dostatečných preventivních opatření. Infekce čtyřech jeho kontaktů skončila úmrtím. I když na Seychelách došlo před pár dny k úmrtí u importovaného případu (s karanténou jeho kontaktů), Světová zdravotnická organizace zatím nevydala doporučení omezit cesty do této země. Riziko regionálního šíření ve Východní Africe bylo zvýšení z nízkého na střední, na národní úrovni na Madagaskaru je považováno za vysoké. Někteří lokální průvodci a místní turistické agentury proto radí cestovatelům pořídit si před cestou na Madagaskar antibiotika. Inkubační doba je poměrně krátká, cca 1-6 dní, takže včasné nasazení léčby je důležité. Dostupnost antibiotik může být navíc v odlehlejších oblastech této země problematická. Cestovatelé si mohou vybavit antibiotiky osobní lékárničku už před odletem z ČR.

Epidemie horečky chikungunya v Itálii 02.10.2017
Hrozící epidemie po hurikánech v Karibiku 15.09.2017
Střevní epidemie na palubě výletní lodi v Pacifiku 17.08.2017