Nigérie - Lassa fever

Aktualizace: 31. 1. 2023
Nejméně 369 případů podezření na horečku Lassa zaznamenalo v lednu 2023 nigerijské centrum pro kontrolu nemocí (NCDC). Dle NAN (Nigerijské tiskové agentury) bylo mezi 2. a 15. lednem zaznamenáno 105 potvrzených případů z 369 podezřelých. Potvrzené případy byly rozšířeny do 10 států, kterými jsou Ondo, Edo, Ebonyi, Bauchi, Benue, Kogi, Imo, Oyo, Plateau a Nasarawa.

Horečka Lassa je akutní virové horečnaté onemocnění. Přenos viru Lassa na člověka je možný po požití stravy infikované močí hlodavců, vdechnutím infikovaného aerosolu či prachu (např. při úklidu), přímým kontaktem s otevřenými ranami nemocných jedinců, krví, slinami a sexuálním kontaktem a také kontaminovanými zdravotnickými pomůckami (např. jehlami při jejich opakovaném použití).

Aktualizace: 1. 3. 2022
Ve 4. týdnu se počet nových potvrzených případů snížil ze 74 ve 3.týdnu na 42 případů. Ty byly hlášeny ze států Ondo, Bauchi, Edo, Enugu a Delta. Celkem za rok 2022 14 států zaznamenalo alespoň jeden potvrzený případ. Ze všech potvrzených případů je 82 % z následujících oblastí: z Ondo (30 %), Edo (27 %) a Bauchi (25 %). Převažující postižená věková skupina je 21-30 let (rozmezí: 1-80 let, medián: 30 let). Poměr mužů a žen u potvrzených případů je 1:0,8. Počet suspektních a potvrzených případů i počet úmrtí od začátku roku 2022 je vyšší než počet hlášených případů za stejné období v roce 2021.

Současně 11.2.2022 ohlásila britská UK Health Security Agency [UKHSA], že ve Velké Británii byly potvrzeny první 3 případy importované horečky Lassa od roku 2009. Osoby mají v anamnéze cestu do Západní Afriky. Jeden z těchto případů zemřel a stal se tak prvním zemřelým na horečku Lassa ve Velké Británii vůbec. Celkem Velká Británie eviduje 11 importovaných případů horečky Lassa.

Horečka Lassa je akutní virové horečnaté onemocnění, způsobené jednovláknovým RNA virem živočišného původu z rodiny Arenaviridae. Přenos viru Lassa na člověka je možný po požití stravy infikované močí hlodavců, vdechnutím infikovaného aerosolu či prachu (např. při úklidu), přímým kontaktem s otevřenými ranami nemocných jedinců, krví, slinami a sexuálním kontaktem a také kontaminovanými zdravotnickými pomůckami (např. jehlami při jejich opakovaném použití).

Autor: Mgr. Kristina Dylová
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová

Zdroj: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/ebola-outbreak-uganda