Loading...

Očkování proti chřipce - podzim 2020

Dne 24.9. 2020 jsme na Zákaznické lince spustili avizovanou rezervaci klientů na očkování proti sezónní chřipce v našich centrech. Během krátké doby jsme vyčerpali celou alokaci vakcín určenou pro tyto rezervace. 

Alokace těchto vakcín vycházela ze skutečnosti loňského roku.
Vlivem medializace a zájmu o toto očkování došlo k přetížení Zákaznické linky a jejímu následnému výpadku (pro představu za dopoledne bylo na dané lince 10x více hovorů než byl počet hovorů za celé září roku 2019).

Aktuálně již nové rezervace očkování proti sezónní chřipce nebereme.


Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění. Virem chřipky se může nakazit každý, i úplně zdravý jedinec. Nejrizikovější je pobyt v prostorech s velkou kumulací osob a to především pro děti, seniory a chronicky nemocné.
Chřipka není běžné nachlazení. Virus chčipky spouští v organismu intenzivní zánětlivou rekaci, což může mít za následek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocných osob, gravidních žen a seniorů. Mezi takové komplikace se řadí akutní zhoršení stávajícího chornického onemocnění (např. chronického zánětu průdušek, astmatu, diabetu, cévních chorob aj.) nebo bakteriální zánět plic (např. pneumokokový) V těchto případech je nutná léčba za hospitalizace, takové komplikace mohou být smrtelné. 
Virus chřipky je velmi odolný a na pevném povrchu, např. na klice, madlu v MHD, nebo klávesnici vydrží až 8 hodin.

Nejúčinnější prevencí je:

  • Hygiena rukou
  • Hygiena při kašlání a kýchání
  • Očkování
  • Vyhýbat se prostorům s velkým počtem osob, jako je např. MHD, obchody, čekárny apod.

Vakcíny proti chřipce jsou bezpečné, ověřené a velmi dobře snášené.
I letos budou v ČR k dispozici dvě vakcíny  (Vaxigrip tetra a Influvac tetra) poskytující ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky.

 

PROČ SE OČKOVAT

  1. Očkováním proti chřipce chráníte nejen sebe, ale i své příbuzné a osoby, jež nemohou být očkovány (např. ze závažných zdravotních důvodů).
  2. První ataky chřipkové epidemie přichází do republiky okolo vánočních svátků. Neočkovaní jedinci tak často tráví Vánoce v posteli, namísto toho, aby si užívali tyto dny s rodinou. 
  3. Pracovní neschopnost znamená pro každého poměrně velké finanční ztráty.  Ekonomové spočítali, že průměrně vydělávající člověk, s platem 25 000 Kč, přijde při 10ti-denní pracovní neschopnosti o 9 188 Kč.
    Chřipkové onemocnění si většinou vyžádá alespoň 21 dní klidového režimu a rekonvalescence. Díky prevenci snížíte toto riziko na minimum. 
  4. Nejohroženější osoby, tedy senioři nad 65 let a chronicky nemocní lidé, mají toto očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. Očkování je ale vhodné také pro těhotné ženy, nebo ženy, které plánují otěhotnět v období epidemie, pro obézní lidi, nebo kuřáky.

 

Další články v rubrice
Lékaři varují před epidemií záškrtu 16.10.2020

Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.

Klíšťová encefalitida – má smysl se očkovat na podzim? 21.09.2020

Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.

Očkování proti chřipce - podzim 2020 01.09.2020

Dne 24.9. 2020 jsme na Zákaznické lince spustili avizovanou rezervaci klientů na očkování proti sezónní chřipce v našich centrech. Během krátké doby jsme vyčerpali celou alokaci vakcín určenou pro tyto rezervace. 

RUN for HELP - Avenier podpořil handicapované 27.07.2020

V sobotu 25.7. proběhl již druhý ročník akce Run for Help, charitativních závodů v Praze na Letné.

Benefiční koncert 14. 5. 13.05.2020